Lavastusprotsessid

LAVASTUSPROTSESSIDE PROGRAMM 29.07-4.08

Käinas luuakse kolm tantsulavastust ja üks tantsufilm. Sellel aastal on üks avatud registreerimisega ja kaks avatud kandideermisega loomingulist protsessi ning üks residentuur:

  • lavastusprotsess professionaalsetele tantsijatele
  • lavastusprotsess noortele professionaalsetele tantsijatele (kandideerimine)
  • filmiprotsess noortele professionaalsetele tantsijatele (kandideerimine)
  • residentuur (kandideerimine on lõppenud)

Passi soetaja saab osa ka erinevatest etendusõhtutest ning filmiõhtust. Loomulikult ei jää ka teiste tegemiste varju rikkale helimaailmale tuginev impro -ning tantsufilmide õhtu.


Filmiprotsess noortele professionaalsetele tantsijatele (16+)

Filmiprotsess noortele professionaalsetele tantsijatele juhivad HTF juubeliaastal Rūta Ronja Pakalne ja Piibe Kolka.

Piibe ja Rūta ütlevad tulevase filmiprotsessi kohta nii:

“Molekulaarse tasandi kontakt inimeste ja teiste kehade, mineraalide, elutute vormide vahel. 

Inimesed kui kokku sattunud molekulide hulgad.

Inimkehade suhted teiste kehadega – nende ainelisi omadusi kõrvutades.

Filmiprotsessis uurime liikumist maastikes ja kehades, kõrvutades nende materiaalsust. Lisaks kasutame kohapealt leitud ja salvestatud helisid, kui füüsilist elementi, millega kehad suhestuvad.

Rūta Ronja Pakalne töötab vabakutselise etenduskunstnikuna, on lõpetanud BA tantsu erialal Läti Kultuuriakadeemias, õppinud P.A.R.T.S. tantsukoolis Brüsselis ja ühe aasta MA programmis Läti Kultuuriakadeemias Riias, lisaks sellele omandanud Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudis (BFM) magistrikraadi dokumentaalfilmi erialal. Rūta on lähiaastatel reisinud ja õpetanud Eestis, Lätis, Islandil, Belgias ja muudes riikides. Talle on alati huvi pakkunud tantsu ja filmi põimimine.

Koostöös Laura Kvelsteiniga loodud “CONNEXT” võitis Eesti Teatriauhindade parima tantsulavastuse preemia. 2018/2019 hooajal oli Rūta TantsuRUUMi resident, mille jooksul valmis koostöös teiste residentidega lavastus “The Process of Unlenching a Fist”. Hetkel töötab Rūta Eesti TantsuAgentuuris kaasaegse tantsu õpetajana ja viib läbi tansufilmi kursust.

Piibe Kolka on tavaliselt kaamera taga või montaažiekraani ees. Aga vahel ka butoh tantsu laagris, linnaruumis heliperformance’it või varjuteatrit tegemas. Teda huvitavad pealtnäha vaiksed, aga sissepoole plahvatavad momendid, liikumised ja audiovisuaalid.

Piibel on magistrikraad antropoloogias Tallinna Ülikoolist ning meediauuringutes ja dokumentalistikas The New Schoolist New Yorgis. Ta on õpetanud filmi- ja antropoloogiatudengeid Eestis ja USAs, teinud filme Amazonase džunglis, New Yorgi sildadel ja Shanghaimetroojaamades. Nüüd, ütleb Piibe, ongi õoge hetk tantsufilmi projektiks Hiiumaal.

Filmiprotsess noortele professionaalsetele tantsijatele on mõeldud noorele alates vanusest 16 ja on huvitatud tantsust nii füüsiliselt kui teoreetiliselt. Varasem kogemus tantsukunsti vallas on kasulik, kuid mitte kohustuslik.


Lavastusprotsess noortele professionaalsetele tantsijatele (16+)

Lavastusprotsessi noortele professionaalsetele tantsijatele viib 2019. aastal läbi Kädi Metsoja.
Lavastusprotsess noortele professionaalsetele tantsijatele on mõeldud noorele alates vanusest 16 ja on huvitatud tantsust nii füüsiliselt kui teoreetiliselt. Varasem kogemus tantsukunsti vallas on kasulik, kuid mitte kohustuslik.
Kädi: “Oluline on kamp. Idee teostamiseks, peab iga inimene mõistma, et ta on osa tervikust. Üks liigutus toetab teist ja teine inimene toetab kolmandat.”
 
Kädi hindab kannatlikust ja füüsilist tööd. Noor ei pea olema füüsiliselt super võimekas, kui ta mõistab, et ta on osa tiimist. Igaüks panustab mingi osa ja kokku tulebki hea asi. Enamus ideed tulevad Kädi sõnul inimestega proovisaalis kokku saades, nii et ei oska öelda mingit kindlat tantsustiili. Kädi kasutab tihti palju akrobaatikat, kuid see ei ole nõue, seega on ootatud kõik tantsijad ükskõik millise taustaga.
Kädi Metsoja on tsirkuse taustaga koreograaf, lavastaja ja treener. Tema tööd iseloomustavad sõnad: energiline, füüsiliselt nõudev, täpne, segane, tiimikas.
“Ma olen harjunud enamasti töötama inimestega keda ma tunnen, nii et eriti põnev HTFile tuleku juures ongi just see, et saan kamba inimesi, keda ma ei tunne!”
Lavastusprotsessi saavad registreerida tantsijad on alates 16. eluaastast! Kandideerimine lõpeb 1. juulil.

Lavastusprotsess professionaalsetele tantsijatele

Sel aastal professionaalsetele tansijatele suunatud lavasusprotsessikandideerimist ei toimu!
Lavastusprotsessis osaleb Hiiumaa TantsuFestivali tiim koosseisus Julia Koneva, Helena Pihel, Kaie Küünal, Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Rauno Zubko, lavastab Sveta Grigorjeva.